24 Timers overlevelsestur

 

Fredag d. 23 feb. 2007 kl. 1900 præcis mødtes en flok børn/unge og voksne for at tage på overlevelsestur.

 

Ca. kl. 2100 startede turen ved Ravningbroen hvor der skulle gennemføres en del forskellige overlevelsesposter afsluttende med, at vi spillede ildbold.

 

Efter godt 5 timer under åben himmel kom alle frem til målet, hvor vi først måtte rydde lejren for ubudne gæster. 

 

Hytten Kighøj bød på tomatsuppe og varme, humøret var højt men det lykkedes dog at få folk til ro ved 0400 tiden.

 

Overnatningen forgik i en lavo foret med halm.

 

Før kl. 0800 var de fleste på farten igen, vi brugt god tid på at spise morgenmad, "truckermix".

 

Derefter gik vi igang med at forberede middagsmaden, nakkefilet og kalvesteg i jordovn, dertil kartofler indbagt i saltdej over glødebål.

 

Trods islag foregik alt udendørs.

 

Vi spiste først kl. 1500 men maden var værd at vente på, meget lækkert og meget mørt.

 

Så var det tid til at pakke og rengøre lejren.

 

Tilbage i Kernen havde søde tanter lavet aftensmad til os og der blev rigtig hygget inden lejren sluttede efter 24 gode timer.   

 

Tak for en god lejr

hilsen lederne

Ronald, Rasmus M, Ina, Camilla og Dorte

og ass'ene Nicolaj og Steffen

 

Tak for hjælpen til

 

Kent og Birgitte

John og Jette

 

Tanterne

Birthe

Lisbeth

og

Patricia

Byg og bo Idrætsforeningen Gadbjerg Idrætsforening tilbyder en bred vifte af aktiviteter. Håndbold Gymnastik FDF Gadbjerg Badminton Gadbjerg Hallen Antenneforeningen Foreningens interesseområde er at skabe bedst mulige modtageforhold vedrørende fjernsyn og FM radio. Borgerforeningen Virker for sognets sunde fremgang, støtter alt, hvad der tjener til fremme af sognets tarv. Er talerør for sognets befolkning, støtter udviklingen i sognet på alle måder Seniorklubben Meninghedsrådet Gadbjerg Løbet Kom og nyd de dejlige naturskønne omgivelser samtidig med at du konkurrerer mod uret. Der er 3 distancer 1,1 - 4,2 - 8,8 km Tennis Crossfitness Hjælpeforeningen Foreningens formål er at støtte den økonomiske udvikling i Gadbjerg, og sikre en fortsat udvikling samt omsætning af ejendomme i byen. Vandværket Værket er et privat fælles vandværk, der forsyner 415 forbrugere med drikkevand. Margrethe Club Margrethe Club
jyskweb