Den årlige fugleskydning er hele sognets fest. Man behøver ikke skyde – bare mød op. Vi har borde og bænke, sodavand, øl, vin og sågar en pølsevogn. Men er du mere til at…
Få her en præsentation af kandidaterne til bestyrelsen til Gadbjerg Butikshus.

Noget for noget

Gadbjerg Lokalråd På plakaten

- Et samarbejde mellem Gadbjerg Lokalråd og forsikringsselskabet Vejle Brand g/s. For hvert booket møde er der kontant støtte til lokale projekter.

Bestil et møde med Vejle Brand - se link i bunden af artiklen.

Ideudvikling er som regel aldrig et problem, når man er bosiddende i et aktivt lokalsamfund som Gadbjerg. Et godt billede herpå er vores seneste borgermøde, afholdt i september 2016, der trak mere end 100 mennesker, både unge og gamle, som havde lyst til at dele deres ideer og ønsker til den fremtidige udvikling i Gadbjerg. Vi der er bosiddende i Gadbjerg viser til fulde, at vi lever op til byens slogan: ”hatten lidt på skrå, Gadbjerg går aldrig i stå”.

Ideerne vælter frem, men det helt store og afgørende problem opstår, når ideerne skal finansieres.

Det har en gruppe aktive Gadbjerg borgere sat sig for at gøre noget ved. En af ideerne hertil var at spørge det lokale forsikringsselskab Vejle Brand g/s om ikke de kunne give noget tilbage til byen udtaler Henning Klausholm, der er forgangsmand i projektet med Vejle Brand g/s.  

Vejle Brand var meget positive overfor henvendelsen, som passer perfekt ind i deres ”noget for noget” – koncept.

Vejle Brand samarbejder med en lang række foreninger, klubber og hjælper til at støtte lokale aktiviteter. Da de finder det naturligt, at de også bidrager til at fastholde aktiviteter i lokalsamfundene, og på den måde er med til at støtte, dér hvor deres kunder har deres daglige aktiviteter i form af sport og andre fritidsinteresser. Forsikringsselskabet gør en ekstra stor indsats for at støtte lokalt - bl.a. ved tiltaget "noget for noget"-konceptet.

Konceptet går i sin enkelthed ud på at det i en periode på 3 måneder er muligt at booke et møde, hvor Vejle Brand g/s vil give et tilbud på jeres forsikringer. Mødet kan bookes online på vejlebrand.dk/gadbjerg eller ved at udfylde den flyer der er delt rundt i postkasserne.

Hvis der bookes et møde på en af ovenstående måder vil Vejle Brand g/s give 300 kr. til Gadbjerg og yderligere 300 kr. hvis I tager imod tilbuddet. Pengene kan bruges til udvikling af Gadbjerg og administreres af lokalrådet.

Mødebookingen er ikke en mulighed for husstande, der allerede er kunder ved Vejle Brand g/s, derfor er forsikringsselskabet i gang med at finde en løsning på hvordan de kan kompensere byen for den forsikringsportefølje, der allerede er indgået.

Bestil et møde med det samme

Har du lyst til at høre mere, fortæller Henning Klausholm sammen med Gitte Juhl og Claus Lomholdt Poulsen fra Vejle Brand g/s om projektet på Lokalrådets generalforsamling onsdag den 15. marts 2017, kl. 19.00 i Sognehuset.

Lidt om Vejle Brand g/s

Se meget mere om Vejle Brand g/s på deres hjemmeside www.vejlebrand.dk, nedenfor er udpluk fra deres hjemmeside:

Vejle Brand er et g/s - et gensidigt selskab.
Vejle Brand er lokalt og kundeejet gensidigt forsikringsselskab. Det har vi været siden 1841 og det har vi planer om at blive ved med. Vi har hovedkontor midt i Vejle, hvor kunderne altid er velkomne.

Medlemmerne, dvs. kunderne, er primært private kunder, mindre selvstændige erhvervsdrivende og landbofamilien i et markedsområde, der strækker sig fra Vissenbjerg på Fyn i øst til Grindsted i Vest og fra Hovedgård i Nord til Haderslev i syd. Knapt 10.000 husstande fra hele området har deres forsikringer i Vejle Brand.

Tryghed – ikke profit

Vejle Brand er et gensidigt selskab. Det betyder, at selskabet ejes og drives af de forsikrede. Vi bygger virksomheden på andelstankegangens principper. Vi er altså ejet af vores kunder og er sat i verden for at skabe tryghed for mennesker med et forsikringsbehov – og ikke for at skabe profit. Det er en meget dansk andelstanke, der faktisk fungerer i virkeligheden.

Det er derfor, vi kalder det ”Dit – mit – vores”

Konkurrencedygtige priser

Hos Vejle Brand har vi kun kunder fra lokalområdet. Vi er således lokalt forankrede – og det er vores forsikringspriser også. Det er nemlig forholdene i lokalområdet, som bestemmer vores prisniveau - og det giver dig fordele som kunde.

Eksempelvis er der større risiko for at blive udsat for indbrud i Københavns-området end i vores område. Det har vi taget højde for i prisen på forsikringerne – og derfor kan du få dem til en rigtig god pris.

Den årlige fugleskydning er hele sognets fest. Man behøver ikke skyde – bare mød op. Vi har borde og bænke, sodavand, øl, vin og sågar en pølsevogn. Men er du mere til at…
Få her en præsentation af kandidaterne til bestyrelsen til Gadbjerg Butikshus.
Byg og bo Idrætsforeningen Gadbjerg Idrætsforening tilbyder en bred vifte af aktiviteter. Håndbold Gymnastik FDF Gadbjerg Badminton Gadbjerg Hallen Antenneforeningen Foreningens interesseområde er at skabe bedst mulige modtageforhold vedrørende fjernsyn og FM radio. Borgerforeningen Virker for sognets sunde fremgang, støtter alt, hvad der tjener til fremme af sognets tarv. Er talerør for sognets befolkning, støtter udviklingen i sognet på alle måder Seniorklubben Meninghedsrådet Gadbjerg Løbet Kom og nyd de dejlige naturskønne omgivelser samtidig med at du konkurrerer mod uret. Der er 3 distancer 1,1 - 4,2 - 8,8 km Tennis Crossfitness Hjælpeforeningen Foreningens formål er at støtte den økonomiske udvikling i Gadbjerg, og sikre en fortsat udvikling samt omsætning af ejendomme i byen. Vandværket Værket er et privat fælles vandværk, der forsyner 415 forbrugere med drikkevand. Margrethe Club Margrethe Club
jyskweb