Henrik fra Vejle Brand tilbyder et møde, hvor I sammen dit/jeres forsikringsbehov og inden Henrik siger tak for mødet, har du fået en mail med dit forsikringstilbud. Et…
I samarbejde med SpisDanmark laver Borgerforeningen en GRATIS fællesspisning med fokus på sundhed og klimavenlige ingredienser.
Du kan se filmen på Facebook. Klik her

PLUSTUR - en mulighed for at komme med offentligt transport i weekender og om aftenen

Borgerforeningen

Kender du PLUSTUR? Sikkert ikke, men det er en lidt overset mulighed for at komme med offentlig transport i weekenden og om aftenen.

I Gadbjerg må vi erkende at der er mangel på offentlig transport, til Vejle, uden for skolernes åbningstider. Det vil sige weekender og om aftenen.

Mange tror fejlagtigt, at der kun er mulighed med Flextrafik, der koster 119,- til Vejle Station. Men der er faktisk en anden mulighed, hvis man er villig til at bruge lidt længere tid på at  komme frem. 

Der er nemlig PLUSTUR. Denne service findes - lidt gemt - under appen rejseplanen. I rejseplanen skriver man, hvor man vil hentes, f.eks. lige ved døren (komfortabelt), og hvor man vil hen.

Rejseplanen søger så efter offentligt transportmiddel i nærheden. I dette tilfælde bliver det så toget i Jelling. Man bliver dermed hentet i en bil og kørt til Jelling Station. Herfra tager man toget til Vejle. Denne løsning koster så kun 52,-. 

Til sammenligning koster en busbillet (voksen) fra Gadbjerg til Vejle Station 46,- 

 

Henrik fra Vejle Brand tilbyder et møde, hvor I sammen dit/jeres forsikringsbehov og inden Henrik siger tak for mødet, har du fået en mail med dit forsikringstilbud. Et…
I samarbejde med SpisDanmark laver Borgerforeningen en GRATIS fællesspisning med fokus på sundhed og klimavenlige ingredienser.
Du kan se filmen på Facebook. Klik her
Byg og bo Idrætsforeningen Gadbjerg Idrætsforening tilbyder en bred vifte af aktiviteter. Håndbold Gymnastik FDF Gadbjerg Badminton Gadbjerg Hallen Antenneforeningen Foreningens interesseområde er at skabe bedst mulige modtageforhold vedrørende fjernsyn og FM radio. Borgerforeningen Virker for sognets sunde fremgang, støtter alt, hvad der tjener til fremme af sognets tarv. Er talerør for sognets befolkning, støtter udviklingen i sognet på alle måder Seniorklubben Meninghedsrådet Gadbjerg Løbet Kom og nyd de dejlige naturskønne omgivelser samtidig med at du konkurrerer mod uret. Der er 3 distancer 1,1 - 4,2 - 8,8 km Tennis Crossfitness Hjælpeforeningen Foreningens formål er at støtte den økonomiske udvikling i Gadbjerg, og sikre en fortsat udvikling samt omsætning af ejendomme i byen. Vandværket Værket er et privat fælles vandværk, der forsyner 415 forbrugere med drikkevand. Margrethe Club Margrethe Club
jyskweb