Kender du PLUSTUR? Sikkert ikke, men det er en lidt overset mulighed for at komme med offentlig transport i weekenden og om aftenen.
Henrik fra Vejle Brand tilbyder et møde, hvor I sammen dit/jeres forsikringsbehov og inden Henrik siger tak for mødet, har du fået en mail med dit forsikringstilbud. Et…
I samarbejde med SpisDanmark laver Borgerforeningen en GRATIS fællesspisning med fokus på sundhed og klimavenlige ingredienser.

Åh - de smukke unge mennesker

Borgerforeningen På plakaten

Det er lunt! Solen varmer, aftenlyset forlænges, solsorten synger, og det er tid til at nyde udelivet og fællesskabet.

 

 

Igen i år kører SSP-teamet, ungdomsskolen, politiet og klubberne i Vejle kampagnen "Tryg sommer". Det er et opsøgende arbejde, hvor der køres rundt til de steder, hvor unge hygger sig og fester i det offentlige rum. Desværre kan vi ikke være alle steder på samme tid, så vi har brug for jeres hjælp til at sikre, at festerne foregår i trygge rammer, til mindst mulig gene for andre borgere i lokalsamfundet. 
 
Vores erfaring viser, at de unge ofte får bedre fester, når det foregår i trygge og vante rammer, hvor der er voksne i nærheden. - Fremfor at de mødes ved bålhuse, børnehaver, skoler mv. 
 
Vi opfordrer naboerne til at udvise rummelighed og gå i dialog med de unge. 
 
Til de unge: Vis hensyn - nogen skal måske tidligt op på arbejde, selvom I har sommerferie. 
 
Sammen er der plads til alle. God sommer!
 

Kender du PLUSTUR? Sikkert ikke, men det er en lidt overset mulighed for at komme med offentlig transport i weekenden og om aftenen.
Henrik fra Vejle Brand tilbyder et møde, hvor I sammen dit/jeres forsikringsbehov og inden Henrik siger tak for mødet, har du fået en mail med dit forsikringstilbud. Et…
I samarbejde med SpisDanmark laver Borgerforeningen en GRATIS fællesspisning med fokus på sundhed og klimavenlige ingredienser.
Byg og bo Idrætsforeningen Gadbjerg Idrætsforening tilbyder en bred vifte af aktiviteter. Margrethe Club Margrethe Club Hjælpeforeningen Foreningens formål er at støtte den økonomiske udvikling i Gadbjerg, og sikre en fortsat udvikling samt omsætning af ejendomme i byen. Crossfitness Meninghedsrådet Vandværket Værket er et privat fælles vandværk, der forsyner 415 forbrugere med drikkevand. Seniorklubben Antenneforeningen Foreningens interesseområde er at skabe bedst mulige modtageforhold vedrørende fjernsyn og FM radio. Gadbjerg Hallen FDF Gadbjerg Gymnastik Håndbold Borgerforeningen Virker for sognets sunde fremgang, støtter alt, hvad der tjener til fremme af sognets tarv. Er talerør for sognets befolkning, støtter udviklingen i sognet på alle måder
jyskweb