Der er meget at glæde sig over i Gadbjerg i øjeblikket. Borgerne, virksomhederne og foreningerne i landsbyen har givet tilsagn om køb af anparter og sponsorater for ca.…
Vi har været rundt i byen for at sælge anparter og har fået en række spørgsmål, som vi besvarer her. Har du endnu ikke tegnet anparter, så kan du gøre det herunder.
Såfremt der er opbakning blandt borgerne får vi fjernvarme i 2026 på en linjeføring fra Give via Riis og Givskud.

Åh - de smukke unge mennesker

Borgerforeningen På plakaten

Det er lunt! Solen varmer, aftenlyset forlænges, solsorten synger, og det er tid til at nyde udelivet og fællesskabet.

 

 

Igen i år kører SSP-teamet, ungdomsskolen, politiet og klubberne i Vejle kampagnen "Tryg sommer". Det er et opsøgende arbejde, hvor der køres rundt til de steder, hvor unge hygger sig og fester i det offentlige rum. Desværre kan vi ikke være alle steder på samme tid, så vi har brug for jeres hjælp til at sikre, at festerne foregår i trygge rammer, til mindst mulig gene for andre borgere i lokalsamfundet. 
 
Vores erfaring viser, at de unge ofte får bedre fester, når det foregår i trygge og vante rammer, hvor der er voksne i nærheden. - Fremfor at de mødes ved bålhuse, børnehaver, skoler mv. 
 
Vi opfordrer naboerne til at udvise rummelighed og gå i dialog med de unge. 
 
Til de unge: Vis hensyn - nogen skal måske tidligt op på arbejde, selvom I har sommerferie. 
 
Sammen er der plads til alle. God sommer!
 

Der er meget at glæde sig over i Gadbjerg i øjeblikket. Borgerne, virksomhederne og foreningerne i landsbyen har givet tilsagn om køb af anparter og sponsorater for ca.…
Vi har været rundt i byen for at sælge anparter og har fået en række spørgsmål, som vi besvarer her. Har du endnu ikke tegnet anparter, så kan du gøre det herunder.
Såfremt der er opbakning blandt borgerne får vi fjernvarme i 2026 på en linjeføring fra Give via Riis og Givskud.
Byg og bo Idrætsforeningen Gadbjerg Idrætsforening tilbyder en bred vifte af aktiviteter. Håndbold Gymnastik FDF Gadbjerg Badminton Gadbjerg Hallen Antenneforeningen Foreningens interesseområde er at skabe bedst mulige modtageforhold vedrørende fjernsyn og FM radio. Borgerforeningen Virker for sognets sunde fremgang, støtter alt, hvad der tjener til fremme af sognets tarv. Er talerør for sognets befolkning, støtter udviklingen i sognet på alle måder Seniorklubben Meninghedsrådet Gadbjerg Løbet Kom og nyd de dejlige naturskønne omgivelser samtidig med at du konkurrerer mod uret. Der er 3 distancer 1,1 - 4,2 - 8,8 km Tennis Crossfitness Hjælpeforeningen Foreningens formål er at støtte den økonomiske udvikling i Gadbjerg, og sikre en fortsat udvikling samt omsætning af ejendomme i byen. Vandværket Værket er et privat fælles vandværk, der forsyner 415 forbrugere med drikkevand. Margrethe Club Margrethe Club
jyskweb