Så ser det ud til at Vejle Kommune er gået i gang med at opfylde et mangeårigt ønske fra mange i Gadbjerg – nemlig at regulere parkering gennem Gadbjerg. På…
Som det jo nok desværre allerede er gået op for de fleste i og omkring Gadbjerg, bliver der ikke noget Gadbjerg Løb i år og heller ingen sommerfest med alle dens…
Info fra Borgerforeningen. Nu kommer der nyt liv på det gamle plejehjem her i Gadbjerg. Det gamle plejehjem bliver lejet ud til firmaet Trivselshusene, der hjælper…

Margrethe Club - 1 års jubilæum

Margrethe Club

Der hygges med pølser, øl og sodavand til Veterantræf.

John Christensens BSA B33 fra 1956.

Der er fuld gang i Gamer PC'er, cola og hygge.

Her planeres og smukkeseres.

Margrethe Club fejrer sit 1 års jubilæum med traditionel julefrokost i Margrethe-salen, lørdag den 2. december, kl. 13,00 – 21,00. Her byder vi på en traditionel julemenu, med julemad fra Meta Marie Hjemmet. Vi byder på små overraskelser og en sving-om til DJ- musik. Se program her på siden.

Og hvad er status så på klubbens første år?

Den lille gruppe der tog initiativet med opstart af klubben, havde en målsætning på 80-100 medlemmer. I skrivende stund er vi 190 medlemmer, et tal der overrasker og forpligter.

På den stiftende generalforsamling i november 2016, blev der smidt en håndfuld bolde i luften med forslag og ideer til klubbens aktiviteter fremover. Vi i bestyrelsen har forsøgt at gribe en del af dem og de der lige nu ligger og triller rundt hist og pist, skal vi nok få samlet op, hen ad vejen.

 

I vedtægterne står der at klubben skal fungerer som et socialt samlingssted for alle byens borgere.

Hvordan gik det så

– jo, det gik faktisk rigtig godt for os. Der har været stor opbakning til lørdags- og fredagsmøderne, ligesom de mange TV håndbold- og fodboldkampe, med og uden spisning, har været godt besøgt.

 

Derudover har der været arrangeret 2 aftener med make-up og hairstyling, en aften med demonstration af biosolprodukter, der har været kaffe- og lagkagesøndage, for de som kunne tænke sig det. Brætspil, raflekonkurrencer mm. med tilfredsstillende tilslutning.

Smykkeaftenen med salg af smykker fik også en god modtagelse. Vinsmagningen i maj havde fyldt lokalerne. En god aften med romsmagning blev der også plads til. I forbindelse med fugleskydningen var der ekstra åbent i klubben med små sjove konkurrencer mm.

Og for de som er til det store eventyr på havet, har der været fisketur på Lillebælt med max. deltagere og efterfølgende skulle vi have været til Årøsund, som dog blev aflyst på grund af vejret, men så tog vi da bare til Filskov Lystfiskersøer og fik en go’ dag ud af det alligevel. De store fisk var dog ikke særlig sultne på disse 2 ture. Men vi skal nok få krogen i dem en anden gang.

 

Veterantræffet i august blev en rigtig god oplevelse både for de 40 udstillere og de godt 100 fremmødte. Der blevet grinet og sparket dæk, ædt pølser drukket bajere, så det var en sand fornøjelse.

 

En solid succes var også vores E-sportsarrangement i Gadbjerg Hallens Cafeteria, hvor Marcel, Gert og Martin tog sig af det praktiske. Der var 32 tilmeldte, der med firkantede øjne kørte fra fredag til lørdag.

Klubben var værter ved snacks og sodavand til nørderne.

Hvad har vi gang i?

Bl.a. har bestyrelsen for Margrethe Club aftalt med Inger Raun, at klubben gør grunden på Langgade i stand med planering og såning af græs. Der opstilles et par bænke –så der bliver et lille grønt område.

Vejret har dog drillet lidt, så det går lidt langsomt.

Og så er vi lige kommet til at købe en pølsevogn – en rigtig københavner’en af slagsen. Den er vi i fuld gang med at renovere. Tanken er at den skal bruges ved forskellige arrangementer i byen. Den kan også lejes, med eller uden besætning, til private fester. Første gang den tages i brug vil være i forbindelse med julefrokosten den 2. december. Finansieringen er klaret med en del af de penge, klubben fik for at hjælpe ved Smuk-festen i Skanderborg. Her stillede klubben med ca. 20 frivillige hjælpere.

 

Tirsdag den 31. oktober kommer Merci fra Give og hjælper med at få styr på din garderobe. En aften i klubbens lokaler, hvor personer under 18 år får gratis gæstekort. Der er plads til max- 25 personer og tilmelding er nødvendig til denne aften.

 

I november byder vi bl.a. på en aften med whisky-smagning hos Fary Logan i Farre. Her sørger klubben for bustransport ud og hjem. Man ved jo aldrig… Dato vil fremgå af aktivitetskalenderen for november.

 

Klubben har 22 vagter der varetager det praktiske i åbningstiden og det har fungeret fint indtil nu.

Aktivitetskalenderen vil fremover også være på gadbjerg.dk

 

Næste større arrangement er julefrokosten den 2. december.

Arrangementet er kun for klubmedlemmer. Max 175 personer - så først til mølleprincippet ...

Medlemmer af klubben kan forny medlemsskabet for 2018 for 100 kr. frem til 31.12.17

Nye medlemmer kan købe medlemskort a 200 kr.

Medlemsskabet gælder fra 1. december 2017 til 31. december 2018

Nye medlemmer får så gratis medlemskab i hele december måned.

 

Generalforsamling og bal på Margrethe som i gamle dage.

Margrethe Club afholder generalforsamling den lørdag den 24. februar kl. 13.00.

Vi starter med stegt flæsk og persillesovs på klubbens regning, herefter er der generalforsamling med dagsorden ifølge vedtægterne.

Og kl. ca. 16,30 spiller Knud Buch og Co. op til en sving om (vi har lovet at hjælpe dem op på scenen).

Selvfølgelig er det  Nanna med piben, Jens og Birthe der servicerer os, akkurat som i forrige århundrede, vi gør opmærksom på at det kan tage lidt tid og at glassene måske kun er halvfyldte når de når frem.

Til gengæld er de billige.

Bestyrelsen modtager gerne input og ideer fra alle der har lyst til at bidrage.

Så ser det ud til at Vejle Kommune er gået i gang med at opfylde et mangeårigt ønske fra mange i Gadbjerg – nemlig at regulere parkering gennem Gadbjerg. På…
Som det jo nok desværre allerede er gået op for de fleste i og omkring Gadbjerg, bliver der ikke noget Gadbjerg Løb i år og heller ingen sommerfest med alle dens…
Info fra Borgerforeningen. Nu kommer der nyt liv på det gamle plejehjem her i Gadbjerg. Det gamle plejehjem bliver lejet ud til firmaet Trivselshusene, der hjælper…
Antenneforeningen Foreningens interesseområde er at skabe bedst mulige modtageforhold vedrørende fjernsyn og FM radio. Badminton Crossfitness FC GOG FDF Gadbjerg Borgerforeningen Virker for sognets sunde fremgang, støtter alt, hvad der tjener til fremme af sognets tarv. Er talerør for sognets befolkning, støtter udviklingen i sognet på alle måder Gadbjerg Fitness Gadbjerg Hallen Gadbjerg Lokalråd Gadbjerg Løbet Kom og nyd de dejlige naturskønne omgivelser samtidig med at du konkurrerer mod uret. Der er 3 distancer 1,1 - 4,2 - 8,8 km Meninghedsrådet Gymnastik Håndbold Idrætsforeningen Gadbjerg Idrætsforening tilbyder en bred vifte af aktiviteter. Løbeklubben Margrethe Club Seniorklubben Skytteforeningen Tennis Vandværket Værket er et privat fælles vandværk, der forsyner 415 forbrugere med drikkevand.
jyskweb