I samarbejde med SpisDanmark laver Borgerforeningen en GRATIS fællesspisning med fokus på sundhed og klimavenlige ingredienser.
Du kan se filmen på Facebook. Klik her
Vejle Spildevand fornyer kloakledninger i Gadbjerg. Fornyelsesarbejdet foregår af flere omgange i løbet af uge 31-36

Jes Dueholm Jessens billeder udstilles nu på Meta Marie

Byg og bo

Ellen Dueholm Jessen udstiller billeder af hendes afdøde mand Jes Dueholm Jessen.

- måske en idé til en personlig julegave med et lokalt islæt…

Så er der atter en ny udstilling på Gallerigangen på Meta Marie Hjemmet.

Denne gang er det Ellen Dueholm Jessen der udstiller billeder af Jes Dueholm Jessen.

Udstillingen omfatter ca. 30 værker af Jes Dueholm. (1942-2006). Her vil man kunne få et godt indblik i hans kunstneriske evner. Primært vil man kunne se hans kendte akvareller med bl.a. norske motiver, men også motiver fra Mallorca og såmænd også motiver fra Gadbjerg egnen.

Udover akvarellerne vil man kunne se hans knap så kendte værker, hvor han de sidste år han levede eksperimenterede med computer grafik.

På en tur til Rom i starten af 2006 blev Jes Dueholm inspireret af den romerske oldtids mure og rum og af et besøg i Pompei. Her tog han ca. 600 digitale fotos.

En del af disse billede bearbejde han og gjorde dem til digitale kunstværker. Billederne lod han printe på en transparent folie der blev monteret på klar akryl, hvilket giver en speciel tredimensionel effekt.

Om akvarellerne har han selv sagt i en beskrivelse af motivverden og akvarellernes tilblivelse: (Uddrag)

”Jeg henter motiverne i egnen omkring Gadbjerg og fra Malerrejser. Det er ofte de samme steder jeg vender tilbage til. Det er Norge, hvor jeg opsøger sommerens fjeldlandskaber eller efterårets farvepragt i højfjeldet. Det er Færøerne klædt i vinterdragt. Eller de jyske hegn i al slags vejr. Jeg er afhængig af den direkte oplevelse og prøver at indfange det væsentlige i motivet. Naturmaleri som mit er bedst, når det gennem farve, linje, rytme og komposition udtrykker en sanselig naturoplevelse, som genopleves hos beskueren”.

Udover udstillingen er der mulighed for at købe kort med forskellige motiver af Jes Dueholm.

Udstillingen kører frem til udgangen af februar.

 

I samarbejde med SpisDanmark laver Borgerforeningen en GRATIS fællesspisning med fokus på sundhed og klimavenlige ingredienser.
Du kan se filmen på Facebook. Klik her
Vejle Spildevand fornyer kloakledninger i Gadbjerg. Fornyelsesarbejdet foregår af flere omgange i løbet af uge 31-36
Byg og bo Idrætsforeningen Gadbjerg Idrætsforening tilbyder en bred vifte af aktiviteter. Håndbold Gymnastik FDF Gadbjerg Badminton Gadbjerg Hallen Antenneforeningen Foreningens interesseområde er at skabe bedst mulige modtageforhold vedrørende fjernsyn og FM radio. Borgerforeningen Virker for sognets sunde fremgang, støtter alt, hvad der tjener til fremme af sognets tarv. Er talerør for sognets befolkning, støtter udviklingen i sognet på alle måder Seniorklubben Meninghedsrådet Gadbjerg Løbet Kom og nyd de dejlige naturskønne omgivelser samtidig med at du konkurrerer mod uret. Der er 3 distancer 1,1 - 4,2 - 8,8 km Tennis Crossfitness Hjælpeforeningen Foreningens formål er at støtte den økonomiske udvikling i Gadbjerg, og sikre en fortsat udvikling samt omsætning af ejendomme i byen. Vandværket Værket er et privat fælles vandværk, der forsyner 415 forbrugere med drikkevand. Margrethe Club Margrethe Club
jyskweb